zadanie-inf-gw-2a

Nazwa Europy wywodzi się z greckiego słowa Εὐρώπη (Europe) i zwykle poprzez łacińską formę Europa weszło do niemal wszystkich języków świata. Etymologia samego terminu Εὐρώπη jest niejasna: być może pochodzi ono od εὐρωπός (europos) – „łagodnie wznoszący się”, albo od asyryjskiego ereb, „zachód”. Inne teorie wywodzą pochodzenia nazwy od semickiego słowa oznaczającego „ciemny”. Używane jest też określenie Stary Kontynent. (źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Europa) 

    Watykan - Rzym - Włochy 

Watykan.

 

Być w Rzymie i nie widzieć Papieża?!

Watykan to siedziba władz Kościoła Katolickiego, jak również najmniejsze państwo na świecie zarówno pod względem powierzchni jaki i liczby ludności. Na co dzień w Watykanie mieszka mniej niż tysiąc osób mimo, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

Podczas wycieczki po Watykanie w pierwszej kolejności trzeba udać się na Plac Świętego Piotra, oraz zwiedzić Bazylikę. Z kopuły Bazyliki można zobaczyć Ogrody Papieckie, Plac św. Piotra, panoramę Rzymu. 

 

Plac Świętego Piotra (wł. Piazza San Pietro), znajdujący się przed bazyliką św. Piotra na Watykanie, należy do osi łączącej bazylikę i Via della Concilizione. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30 XX w. Via della Conciliazione.

 

Kolumnada BerniniegoOtacza go portyk  Berniniego zbudowany w latach 1656-1667. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskich, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wśród nich, po lewej stronie, na wysokości fontanny, można znaleźć pomnik św. Jacka Odrowąża, dominikana. Symbolika kolumnady ma związek z kontrreformacją i można się w niej dopatrywać wyciągniętych rąk Kościoła, pragnących ogarnąć wszystkich. 

 

ObeliskCentralne miejsce placu zajmuje jeden z trzynastu egipskich oblisków w Rzymie. Pierwotnie zdobił cyrk Nerona, gdzie został ustawiony na cześć Juliusza Cezara (dlatego nazywano go potocznie „Julia”). Wedle tradycji był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra i innych chrześcijan. 

 

Bazylika Świętego Piotra (właściwiee Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) bazylika rzymskokatolicka znajdująca się na Wzgórzu Watykańskim zbudowana w latach 1506–1626, na miejscu starszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Jeden z najważniejszych miejsc pielgrzymowych. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in. Leona Wielkiego, Leona III, Grzegorza Wielkiego, Piusa X, Jana XXIII i Jana Pawła II.

 

Kopuła Bazyliki Świętego Piotra. Kopuła bazyliki św. Piotra jest jednym z najbardziej znanych symboli Rzymu. Rzymianie zwą ją zazwyczaj „Cupolone” (wielka kopuła) i dumni są, że urodzili się w jej cieniu. Kopuła bazyliki św. Piotra jest jedną z najbardziej znanych i największych kopuł świata. Jej powszechnie rozpoznawalna forma architektoniczna w dużej mierze odzwierciedla projekt genialnego Michała Anioła BuonarrotiegoPrzejście od dachu bazyliki do tarasu widokowego na szczycie kopuły to 320 schodów. Warto wziąć pod uwagę, że spora ich część to wąskie spiralne schody, które przerażą każdego klaustrofobika. 

 

Ogrody Watykańskie – zespół ogrodowy o powierzchni około 23 hektarów w Watykanie. Ogród jest zapełniony wieloma gatunkami roślin pochodzących z różnych kontynentów. Teren ogrodów przecinają aleje z fontannami.

 

Po zejściu z podniebnej wycieczce po kopule Bazyliki możemy zejść w "piwnice". Chodzi mi dokładnie o Necropolis.

 

Necropolis - szczególnym przeżyciem jest wizyta w starożytnej ulicy grobowej głęboko pod ziemią, a na koniec grobowiec św. Piotra, jest to złota skrzynia pod wysokim ołtarzem w katedrze św. Piotra. Ze względu na wielkość, tylko kilkunastoosobowe grupy są wpuszczane na raz. 

Następnie czeka na nas zwiedzanie słynnej kaplicy Sykstyńskiej.    

Kaplica Sykstyńska to Papieska Kaplica w Pałacu WatykańskimMuzeum Watykańskie to jedno z największych muzeów na świecie, a jego zbiory są kolekcją i kumulacją Kościoła rzymskokatolickiego od wieków. Budowana w latach 1475–1483 z fundacji papieża Sykstusa IV (stąd jej nazwa). Kaplica jest najbardziej rozpoznawalna przez ozdabiające ją freski (malowanie na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna). Najstarsze umieszczone są na podłużnych ścianach. Zostały wykonane w latach 1481–1483 przez artystów z Toksanii i Umbrii. Często określane są nazwą „Stara Sykstyna”, dla odróżnienia od fresków namalowanych przez Michała Anioła, nazywanych „Nową Sykstyną”. Ścianę po lewej stronie zdobi 6 scen ze Starego Testamentu, a po prawej umieszczono 6 scen z Nowego Testamentu. Są to (patrząc od strony ołtarza).

W następnej kolejności czeka na nas zwiedzanie Zamku Świetego Anioła i przejście przez most Świętego Anioła.

 

Zamek Świętego Anoła - Zabytek historyczny, który zasługuje na odwiedzenie przez turystów. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny, a trasa jest dobrze zorganizowana. Od roku 1933, znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

 

Most Świętego Anioła (właściwie Ponte San Angelo) –  most nad Tybrem w centrum Rzymu, przy Zamku Świętego Anioła.

 

Pod wieczór kolacja we włoskim stylu przy muzyce na żywo.

 

 RZYM.

 

W pierwszej kolejności trzeba wybrać się na zwiedzanie Koloseum.

 

Koloseum (właściwie Colosseo– amfiteatr wzniesiony w latach 70-72 do 80 naszej ery przez Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, iż w Koloseum było miejscem torturowania narodu chrześcijańskiego, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. „kolossos”) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

 

Po Koloseum wybierzemy się do Forum Romanum.

 

Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, gdzie odbywały się wszytskie najważniejsze uroczystości publiczne.

 

Następnie przychodzi pora na Piazze Navone i Panteon. 

 

Plac Piazza Navona znany jest najbardziej z fontanny Czterech Rzek (wł. fontana dei Quattro Fiumi). Została ona skomponowana wokół egipskiego obelisku sprowadzonego na polecenie papieża z ruin Cyrku Maksencjusza. Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu w postaci palm, zwierząt symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów.

 

Panteon - miejsce poświęcone wszystkim bogom – okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hardiana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 64 r. n.e.

 

Powoli kierując się do końca naszej Rzymskiej wycieczki musimy jeszcze przejść parę ulic w kierunku Fontanny di Trevi i Schodów Hiszpańskich.

 

Fontanna di Trevi - najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie, w rione Trevi. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r.

Schody Hiszpańskie - scenograficzne schody w Rzymie, w rione Campo Marzio, rokokowe, wzniesione w latach 1723–1725 według projektu Francesca De Sanctisa i Alessandra Specchiego; schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti.

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!!



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl